Jak prawidłowo dobrać karmę dla psa lub kota?

Żywienie zwierząt to temat rzeka. Z pewnością każdy, kto ma w domu psa lub kota wie, że to właśnie od prawidłowo dobranej karmy zależy zdrowie ich pupila. O czym jednak trzeba pamiętać, kiedy wybieramy karmę dla naszych zwierząt? Czy są jasno określone czynniki, które wpływają na to, że można ocenić daną karmę jako dobrą lub złą? Jak się okazuje, jest ich całkiem dużo. W naszym artykule, dokładnie wskażemy na najważniejsze czynniki dotyczące wyboru karmy - zarówno dla kota jak i dla psa. Podpowiemy także, czego zdecydowanie należy unikać, kiedy czytamy skład karm dla zwierząt.

Karma dla psa - sucha czy mokra?

Pierwszym i najważniejszym pytaniem, jeśli chodzi o dobór odpowiedniej karmy dla psa, jest udzielenie sobie odpowiedzi na pytanie dotyczące tego, czy dana karma powinna być sucha czy też mokra. Co do zasady, pies ma naturalną potrzebę gryzienia, a zatem sucha karma to dobre rozwiązanie. Dzięki temu, pies nie tylko gryzie, ale też czyści zęby - przy odpowiednio dobranej karmie nie pojawi się problem kamienia nazębnego czy nieprzyjemnego zapachu z pyska. Nie jest jednak nigdzie powiedziane, że pies powinien jeść tylko i wyłącznie karmę suchą. Rzeczywiście, dobrze, jeśli stanowi ona podstawę jego diety, ale nie wyklucza ona podawania karmy mokrej. Idealnym rozwiązaniem, jest mieszanie psu - oczywiście w odpowiednich proporcjach - karmy mokrej z suchą. Z pewnością będzie to spore urozmaicenie jego codziennej diety, co ma ogromne znaczenie, jeśli mamy do czynienia z psim “niejadkiem”. Pamiętajmy jednak, aby ilość karmy suchej była większa, niż mokrej - ze względu na konieczność gryzienia.

Karma dla kota - saszetka czy chrupki?

W Internecie często widzimy obrazki z kotami, podpisane tekstami takimi jak np. “Gdzie moje saszety?”, “Głodny jestem, daj saszetę” i podobnymi. Słowem kluczem, jest tutaj oczywiście wspomniana “saszeta”. Oznacza ona nic innego, jak po prostu mokrą karmę, którą jedzą koty. Czy jednak rzeczywiście karmienie kota tylko i wyłącznie mokrą karmą jest dobrym pomysłem? W tym przypadku, żywienie powinno być zbilansowane i tak, jak u psów, kot powinien jeść zarówno wysokiej jakości chrupki (ze względu na konieczność gryzienia) oraz mokrą karmę o bardzo wysokiej zawartości mięsa. Podobnie jak w przypadku psów, te dwa rodzaje pożywienia należy kotom równoważyć. Dobrym pomysłem jest także uzupełnianie podstawowej diety kota np. o smaczki, które także wymagają gryzienia - ich skład także powinien być odpowiednio dopasowany i zawierać jak najwięcej mięsnych składników.

Składniki, które powinny stanowić podstawę w karmie dla psa

 

Kolejną kwestią, którą bierzemy pod uwagę przy wyborze odpowiedniej karmy dla psa, jest oczywiście jej skład. Tutaj jednak, bardzo istotne jest to, czy nasz pies jest aktywny - dużo spaceruje, biega lub uprawia “psie sporty” czy też jest to typowy domator. Zależnie od tej aktywności dobieramy karmę pod względem zawartości mięsa. Zasada jest prosta: im więcej mięsa w karmie dla psa - zarówno suchej, jak i mokrej - tym więcej białka, czyli źródła energii, nasz pies otrzyma. Dla psów bardzo aktywnych a także dla szczeniąt, odpowiednia będzie karma Kares o podwyższonej zawartości mięsa - od około 50% do nawet 60%. W przypadku psów, które nie są aż tak aktywne na co dzień, warto wybrać karmę o średniej zawartości mięsa - np. taką, w której znajduje się go około 45%. Istotne jest także to, aby samo pochodzenie jak również i jakość składników mięsnych w karmie dla psa, była jak najwyższej jakości.

Karma dla kota - mięso przede wszystkim

Psy w swojej karmie mają bardzo zróżnicowane składniki, ponieważ oprócz mięsa znajdują się tam także warzywa, zioła czy oleje - np. z łososia. W przypadku kotów, mięso jest najważniejsze - są to bowiem drapieżniki, a zatem to właśnie mięso powinno stanowić podstawę ich pożywienia. Unikajmy zawartości zbóż w karmach dla kotów - o ile psom one nie szkodzą (dotyczy psów, które nie wykazują alergii na zboża), o tyle dla kotów zboża są niezwykle szkodliwe. Zamiast tego, warto zadbać o wysoką zawartość warzyw w karmie dla kotów - a w szczególności marchewki, buraka czy dyni. Te warzywa znacząco wspomagają rozwój kotów, a także korzystnie wpływają np. na trawienie czy wzrok naszych mruczków. Buraki są także doskonałym źródłem błonnika.

Co nie powinno znajdować się w karmie dla psów i kotów?

 

Wiemy już, na co koniecznie trzeba zwracać uwagę, jeśli chodzi o skład karmy - zarówno dla kotów, jak i psów. Czego jednak nie powinno w tych karmach być? Przede wszystkim cukrów - w szczególności tych “sztucznych”. Zarówno koty, jak i psy, nie trawią cukru, jest dla nich szkodliwy. W przypadku psów, należy także unikać syropów glukozowych. W karmie dla kota nie może się także znajdować laktoza - żołądek kota jej nie trawi, a spożycie laktozy przez koty może doprowadzić do bardzo poważnych problemów zdrowotnych. Pamiętając o tym, z całą pewnością nie będziemy mieli problemu z wybraniem idealnej karmy dla naszych zwierząt - takiej, która nie tylko dostarczy im niezbędnych składników odżywczych, ale też i takiej, którą będą się zajadać z prawdziwym apetytem. Dla każdego opiekuna kota lub psa, zdrowe żywienie swoich milusińskich powinno stanowić priorytet.